Bebek’te gecekondu kirası… Ev sahibi isyan etti

Şarkıcı Demet Akalın’ın “Adam 5 bin liraya oturuyor 5 bin” diyerek kiracısına isyan ettiği programın koordinatörlüğünü yürüten Kaya Çilingiroğlu’nun eski eşi Feraye Tanyolaç’ın boğazda, Bebek’te bulunan Arif Paşa Korusu’nda sadece 11 bin liraya oturduğu ve bu sebeple ev sahibi ile de mahkemelik olduğu ortaya çıktı.

Ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur’un evine yaklaşık 8 yıl önce yaşınan Tanyolaç’ın kirasının 80 bin lira olarak tespit edilmesi için mahkemeye başvurduğu öğrenildi. Bebek’te emsal dairelerin kirasının 100 bin ile 200 bin lira arasında değiştiğini belirten ev sahibi Çakmur’un yeni kira bedelini kabul etmeyen Tanyolaç için, “Evimi gasp etti. Gecekondu kirası veriyor. Neredeyse yok sayılacak bir kira ücretini ödeyerek keyif sürüyor” dediği öğrenildi.

ARABULUCULUK İŞE YARAMADI

sabah.com.tr’den Mustafa Sait Özkan’ın haberine göre, Feraye Tanyolaç, 1 Aralık 2016’da ev sahibi Gülsüm Suna Çakmur ile kira sözleşmesi imzaladı. Ev sahibinin iddiasına göre, Tanyolaç’la ev sahibi arasında 1 Aralık 2023’ten itibaren 80 bin lira kira bedeli ödemesi hakkında görüşmeler gerçekleştirildi ancak Tanyolaç bu kira bedelini kabul etmedi. Ev sahibi, boğazın yanı başındaki dairesinin kira bedelinin 80 bin lira olarak tespit edilmesi için adliyenin yolunu tuttu. İlk etapta arabuluculuk görüşmeleri gerçekleştirildi. Arabuluculuk görüşmelerinden de bir sonuç çıkmayınca iş İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’ne kaldı.

KİRALAR 100 BİN İLE 200 BİN LİRA ARASINDA

Ev sahibi Çakmur, avukatı Çiğdem Kezer aracılığıyla mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, günümüz ekonomik koşullarında ortaya çıkan gelişmeler, enflasyon, çevre rayiç kira bedellerindeki artışlar göz önünde bulundurulduğunda kira bedelinin arttırılmasının bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını vurguladı.

Bebek semtindeki emsal kira bedellerinin 100 bin lira ile 200 bin lira arasında değiştiği aktarılan dilekçede, sahibinden.com’dan Bebek’te bulunan emsal dairelerden alınan kira örnekleri de kendisine yer buldu.

YENİDEN KİRA BEDELİNİN TESPİTİNİ TALEP ETTİ

Dilekçede, Tanyolaç’ın Bebek’te bulunan emsal evlerden çok ama çok daha düşük bir miktar kira ödediği vurgulandı. İstanbul’un en işlen en gözde ve lüks semtlerinden bir tanesi olan Bebek’de emsal kira bedeli ile mevcut kira bedeli arasındaki farkın ciddi bir şekilde açıldığı aktarılan dilekçede, “Kira bedelinin piyasa koşullarında olması ve yeniden mahkeme tarafından kira bedelinin tespit edilmesi şarttır” denildi.

GECEKONDU KİRASI VERİYOR

Çakmur’un dilekçesinde, kendisinin her türlü emlak ve benzeri vergiyi ödediği ancak kira olarak ise neredeyse bir ‘gecekondu kirası’na katlanmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Kiralanan bir göz oda değil, Bebek’in en merkezi yerinde çok özel, gösterişli ve çağdaş bir binadadır” denildi.

FERAYE TANYOLAÇ KİMDİR?

Feraye Tanyolaç, Kaya Çilingiroğlu’nun eski eşidir. Çilingiroğlu, 2009 yılında Feraye Tanyolaç ile dünyaevine girdi ancak bu evlilik 2014 yılında noktalandı. 2009-2014 yılları arasında evli kalan Feraye Tanyolaç ve Kaya Çilingiroğlu çiftinin Hüseyin adında bir de oğulları bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x