Arabası Olan Herkesi Yakından İlgilendiriyor! Trafik Cezaları İle İlgili Yeni Gelişme: Park Cezası Yazamayacak

İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), şehirlerdeki artan trafik yoğunluğuyla başa çıkmak için fahri trafik müfettişlerinin yetkilerini gözden geçirdi. EGM’nin aldığı yeni kararla, fahri müfettişlerin hatalı park cezası verme yetkileri kaldırıldı.

FAHRİ MÜFETTİŞLERİN KARŞILAŞTIĞI DEĞİŞİKLİKLER

GazeteVatan’da yer alan habere göre Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Faik Erdoğan, EGM’nin bu kararını eleştirdi. Erdoğan, “Yönetmelikte belirtilen cezaların bir kısmını artık uygulayamayacağız. Bu karar doğru değil. Hatalı ceza yazan müfettişin yetkisinin alınması gerekirdi, tüm müfettişlerin yetkileri kısıtlanmamalıydı” dedi. Erdoğan’ın açıklamalarına göre, Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin fahri müfettiş bulunuyor.

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI HİZMET

Faik Erdoğan, fahri müfettişlerin aslen gönüllü olarak trafik düzenini sağladığını belirtti ve “Biz para için değil, trafik düzeni için çalışıyoruz. Avrupa’da fahri müfettişler daha geniş yetkilere sahipken, bizim haklarımız kısıtlanıyor. Diğer haklarımızın da kısıtlanabileceği endişesi yaşıyoruz” dedi. Ancak, engelli park yerlerine yapılan ihlallerde ceza yazma yetkisi devam edecek.

YETKİ KALDIRILMASI TARTIŞMA YARATTI

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı Vedat Şahin de bu kararı eleştirdi. Şahin, “Eğer amaç trafik güvenliğini sağlamaksa, fahri müfettişlerin yetkisinin kısıtlanması trafik güvenliğine zarar verebilir. Yanlış ceza kesenlerin yetkileri alınmalıydı” dedi. Şahin’e göre, fahri müfettişlerin verdiği cezaların %60’ı park ihlalleriyle ilgili.

FAHRİ MÜFETTİŞLERİN YETKİLERİ VE SORUMLULUKLARI

Fahri trafik müfettişleri, trafik ihlallerine ilişkin tutanakları düzenleyebilir ancak doğrudan ceza kesemezler. Tutanaklarını ilgili kurumlara ileten müfettişler, trafik kurulları tarafından incelenir ve cezaya dönüştürülür. Müfettişler, kırmızı ışık ihlali, yanlış şerit değişimi gibi 80 farklı kural ihlaline müdahale edebilirler. Ancak, hatalı park ihlali için artık yetkileri bulunmamaktadır.

İTİRAZ HAKKI DEVAM EDİYOR

Müfettişlerin düzenlediği tutanaklara karşı kesilen cezalara itiraz hakkı bulunmaktadır. Trafik cezası alan kişiler, cezanın uygulandığı yerdeki Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak itirazda bulunabilirler. İtiraz süresi, cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x